Ziraat Bankası Swift Kodu

Ziraat Bankası Swift Kodu
Ziraat Bankası Swift Kodu

Uluslararası bankalar, aralarında yapılan para transfer işlemlerinin daha hızlı ve doğru yapılabilmesi amacıyla 1977 yılında aldıkları bir karar ile sisteme dahil olan bankalara swift kodu yada diğer bilinen adıyla BIC kodu vermeye başlamıştır. Böylelikle sisteme dahil olan her bankanın banka müşterilerinde ki IBAN numarası gibi bankayı gösteren bir swift kodu oluşturulmuştur. Ülkemizde alınan karar ile bu sisteme dahil olmuş ve sektörde faaliyet gösteren her bankaya bir swift kodu verilmiştir. Bu nedenle yurt dışından Ziraat Bankasına yapılacak olan para gönderiminde Ziraat Bankası swift kodu bilinmesi gereklidir.

Ziraat Bankası gelişen teknolojiyi ve sektördeki yenilikleri yakından takip ederek müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı hedeflemiştir. Bu nedenle de Ziraat Bankasına yurt dışından yapılacak para gönderimlerinde müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek için swift kodu kullanımına dahil olmuştur. Bunun için kullanılacak olan Ziraat Bankası swift kodu TCZBTR2AXXX şeklindedir. Birde bunun yanında Ziraat Bankasının USD gönderimleri için kullandığı Ziraat Bankası CHIPS kodu bulunmaktadır oda 409993 şeklindedir. Para gönderim esnasında bu bilgiler bankaya bildirilmelidir.

Ziraat Bankası swift kodunun ilk dört karakteri bankanın adı olan “Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” kelimesinin baş harfleri “TCZB” dır. Sonraki iki karakter ise bankanın bulunduğu ülkeyi gösteren ülke kodudur. Bu ülkemizin uluslararası kodu “TR” dir. Son iki karakter ise bankanın merkez şube ya da yerel bölge kodu olan “2A” dır. Peki son üç karakter olan “X” neyi ifade etmektedir. Bu durum ülkemizin swift kodu standardı ile işlem standardının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Yani, swift kodu standartta 8 ile 11 karakter arasında ülkelerin kendi tercihine göre kullanılmaktadır. Ülkemizde ise bu uygulama 8 karakterli swift kodu seklinde yapılmaktadır. Bu nedenle işlem sırasında bu kodun 11 karaktere tamamlanması gerekir. Bunun içinde Ziraat Bankası swift kodunun sonunda belirtilen “X” karakterlerinin hiçbir anlamı yoktur, amacı kodu standarda tamamlamaktır.

Yapılacak olan para transferinde sadece swift kodunun bilinmesi yeterli değildir. Bunun yanında para gönderecek kişinin bilmesi gereken ek bilgiler yer almaktadır. Buna göre Ziraat Bankasına yapılacak olan swift işlemi için gerekli bilgiler; Alıcı adı soyadı, alıcı IBAN numarası ya da banka hesap numarası, Ziraat Bankası swift kodudur. Bu bilgiler ile ister şubeler ister internet bankacılığı ile para transferi gerçekleştirilir.

Bunun haricinde aynı şekilde Ziraat Bankasından yurt dışına para gönderme işlemi imkanı da bulunmaktadır. yapılan bu işleme swift işlemi adı verilir. Bunun için ise gönderilecek bankanın swift kodu ve alıcı hesap bilgileri bilinmesi gerekmektedir. Tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi swift ile para transfer işleminde de swift ücreti adı altında ücret tahsil edilir. Bu bankalara göre değişmekte ve her yıl güncellenmektedir. Ziraat Bankası güncel swift ücretine Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Yapı Kredi Bankası Swift Kodu yazımızda, Yapı Kredi bankasının para gönderimi için gerekli olan swift kodu ve bankadan yapılan gönderimlerde alınan swift ücreti hakkında bilgi verilmiştir.