Ziraat Bankası Vadesiz Hesap Kapatma

Ziraat Bankası Vadesiz Hesap Kapatma
Ziraat Bankası Vadesiz Hesap Kapatma

Ziraat Bankası müşterilerine kullanmadıkları vadesiz hesaplarını farklı bankacılık kanalları kullanarak kolaylıkla kapatma imkanları sunmaktadır. Yazımızda paylaştığımız işlem adımlarını ve bankacılık kanallarını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde Ziraat Bankası vadesiz hesap kapatma yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası eft, havale, fatura ödeme işlemleri ile vadesiz döviz ve altın hesapları, maaş hesabı başta olmak üzere birçok bankacılık aracılı ile hizmet vermektedir. Sunulan bu bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmek için mutlaka bir vadesiz hesap açtırmanız gerekir. Bu durum tüm bankalar için aynı şekildedir. Bu nedenle kişilerin birden fazla hesaba bankada farklı hesapları vardır. Bazı kişiler bu durumdan rahatsız olmazken bazı kişiler kullanmadıkları hesapların iptalini istemektedirler.

Ziraat Bankası Vadesiz Hesap kapatma

Bankacılık işlemlerinden yararlanabilmek için kolaylıkla açılan vadesiz hesapları kapatması da aynı şekilde kolay ve hızlıdır. Bu noktada banka alternatif bankacılık kanallarıyla vadesiz hesap iptali işlemine imkan vermektedir.

Ziraat Bankası hesap kapatma işlemleri başta online bankacılık kanalları olan internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması olmak üzere yapılabilmektedir. Bunun haricinde telefon bankacılığı ve şubeler de hesap iptali için tercih edilebilecek platformlardır. Bunları sırayla ele alacak olursak.

İlginizi Çekebilir: Vadesiz Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Ziraat İnternet veya Mobil Bankacılık ile Hesap kapatma

Bu işlemi kullanabilmek için online bankacılık kaydınızın olması, kullanıcı adı ve şifrenizi almış olmanız gerekir. Bu bilgileriniz tanımlıysa sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak iptal talebinizi oluşturabilirsiniz.

  • Hesaplarım > Vadesi Hesaplarım > ilgili hesap seçilir > İşlemler Menüsü > Hesap Kapat

Ziraat Müşteri Hizmetlerinden Vadesiz Hesap Kapatma

Ziraat Online hesap kapatma işlemlerinden sonra kullanılabilecek bir diğer yöntem Telefon bankacılığı aranarak müşteri hizmetlerinden hesap iptalidir. Bankanın müşteri hizmetleri  444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı irtibat hatlarında aranarak sesli yanıt sistemi yardımıyla işlem yapılır. Müşteri hizmetleri arandıktan sonra önce “ Vadesiz Hesap işlemleri” sonrasında “Hesap kapatma” işlemi ile talep oluşturulur.

Şubeden Vadesiz Hesap İptali

Şubeden hesap iptali, diğer işlemlere göre zaman ayrılarak şahsen yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlemde banka şubesinde sıra bekleme haricinde sizi geciktirecek bir prosedür bulunmamaktadır. Kimliğinizle ve hesap kapatma dilekçesi ile başvuru yaparak kolaylıkla istediğiniz hesap iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Kapatılan Hesap Bakiyesi Ne Olur?

Ziraat Bankası vadesiz hesap kapatma işlemi yapacağınız zaman artı veya eksi bakiye olmaması gerekir. Genellikle vadesiz hesaplara tanımlanan ek hesap bakiyesinin kontrol edilmesi ve eksideyse borcun ödenmelidir. Aksi duruma vadesiz banka hesabı kapatma talebinizi iptal eder. Eğer hesabınızda fazla bakiye kalmışsa bu tutarında farklı bir hesaba aktarılarak sıfırlanmalıdır.