Ziraat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat bes iptali için yapılması gerekenler ve bes iptal adımları.
Ziraat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Çalışanların birikim yapmalarını sağlamak ve ileride ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir birikimlerinin olması amacıyla 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik (bes) şartı getirildi. Bu kapsamda her çalışanın maaşından belirli kesinti yapılması, çoğu kişi tarafından olumlu karşılanmamış ve iptal etmek istenmiştir. Bu durumda olanlar için Ziraat bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır, en kısa sürede iptali için ne yapılması gerektiğiniz sizlerle paylaşacağız.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Kanunen uygulanan zorunlu bireysel emeklilik uygulamasından memnun olmayan katılımcılar dilerlerse katılımdan ayrılabilir. Kanunen tanınan cayma hakkını kullanan katılımcılar bes’ten ayrılırken ödedikleri tutarı geri iade alırlar. Burada dikkat edilmesi gereken cayma süresinin geçirilmemesidir. Zorunlu BES ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Zorunlu bes katılımları Ziraat emeklilik aracılığıyla yapılmış olan kişiler için farklı işlem kanallarından cayma başvurusu yapma imkanı sunulmaktadır. Ziraat bireysel emeklilik iptali için kullanılabilecek yöntemler ve yapılması gerekenler şu şekildedir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden BES İptali

Ziraat bankası bireysel emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak iptal işlemini geçekleştirmek en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Bunun için 0850 222 97 00 numaralı müşteri iletişim merkezini arayarak iptal talebinizi iletebilir ve BES sistemden çıkabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan birkaç gün sonra kesilen tutar hesabınıza yatırılır.

Ziraat Bankası İnternetten BES İptali

Bireysel emeklilik cayma işleminizi isterseniz bankanın resmi internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.  İnternet şubesi kullanıcı bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra “Değişiklik ve Talep” menüsünden otomatik katılımlı sözleşmeler işlemini seçilir. Bu menüye geldikten sonra eğer cayma süresi içerisindeyseniz işlem listesinden “Cayma Talebi” işlemini seçerek bes iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası mobilden bes iptali içinde uygulanacak yöntem internetten iptal ile aynı olacaktır. aynı işlem adımlarını takip ederek iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar eğer cayma süresi içerisinde sistemden ayrılırlarsa %25 lik devlet katkısını ve diğer destekleri alamazlar. Bu süre çerisinde ayrılmaları durumunda kesilen tutarı kanunen eksiksiz olarak iade alırlar.